Aktuality

Infekce dýchacích cest - návod

Více než 80% infekcí horních dýchacích cest jsou virového původu. Zejména pokud je postiženo více sliznic (rýma, kašel, bolest v krku), tak je bakteriální infekce velmi nepravděpodobná. Antibiotika na tyto infekce nepomáhají. Více na www.antibiotickarezistence.cz 

V případě virózy doporučujeme doplňování vitamínů C, D a zinku, prodává se i v různých kombinacích
Na bolesti v krku cucavá dezinfekce jako je Septolette a jiné nebo možno čerstvý zázvor/ česnek (přírodní antivirotikum) či pocucávat koření hřebíček. Pokud je bolest silná a je přítomen otok v krku, je možnou zakoupit Aescin proti otoku a bolesti, užívat 2tbl. 3x denně.
Na kašel si udělat inhalaci i 3x denně- nahřát Vincentku na sporáku (ne příliš horkou!) a pod dvěma ručníky dýchat teplé výpary. Také nahřívání hrudníku - láhev na teplou vodu termofor a nebo nahřívací pytlíčky přikládat na prsa.
Na suchý kašel dále možno koupit Levopront z lékárny, aby se kašel tlumil a nedráždil dýchací cesty.
Levopront se hodí vždy večer, pokud Vám kašel brání ve spánku.
Pokud je kašel suchý a hodně dráždí - je k převedení na vlhký (ve snaze začít odkašlávat) možno zkusit svařené horké mléko s medem.
Na vlhký kašel je vhodný například Mucosolvan či Erdomed.
Do nosu proplach mořskou vodou či Vincentkou klidně 5x denně. Při "ucpaném" nosu i kapky na "oplasknutí" (Nasivin apod.), obzvlášť pokud jsou citlivé i dutiny. Aplikovat poctivě vleže, poté možno lépe inhalovat či proplachovat solným roztokem. Tyto kapky neužívat déle než 5-7 dní. Na bolesti hlavy/těla a horečku nad 38 stupňů Paralen nebo Ibalgin, pokud nemáte kontraindikace, tak dle dávkování v příbalové informaci - ale pokud netrpíte a není horečka nad 38 stupňů, tak není nutné.
Obecně opravdu ležet v teple, nechodit na chladný vzduch, popíjet stále teplé dýchací čajové směsi s citronem a občas medem. Tekutiny nejméně 2-2,5l/ den.
Na dohojení dýchacích cest po kašli je vhodná Kaloba - volně prodejný přípravek z lékárny.
Stejně tak na vleklou rýmu, pocit zalehlého ucha a tlaku v dutinách - Sinupret.
Jako prevence častých infekcí dutiny ústní a krku - probiotika z lékárny.
Také je ve zdraví vhodné preventivní "konvičkování" - pravidelné čištění sliznic nosu slanou vodou.

Netrvat na rychlém uzdravení, virové záněty obvykle neodeznívají dříve než za 7 dnů!

Očkujeme bivalentní vakcínou proti COVID-19

Nyní očkujeme bivalentní vakcínou od firmy Pfizer Comirnaty Original/Omicron BA.1.

Tato vakcína je určena pro aplikaci 3. a 4. dávky osobám starším 12 let. Nelze ji užít pro podání první a druhé dávky.

Její aplikace je možná nejdříve 3 měsíce od podání předchozí dávky vakcíny.

Pokud již máte aplikovanou 4. dávku, nelze ji novou bivalentní vakcínou přeočkovat.

V případě zájmu nás kontaktujte emailem nebo telefonicky. 

Očkování proti chřipce

Nyní očkujeme proti chřipce. V případě zájmu nás kontaktujte emailem nebo telefonicky.

Očkuje se jednou dávkou. Nutno očkovat každý rok - vakcína je vyráběna dle aktuální epidemiolog. situace!

Zdarma pro: pacienti nad 65 let, mladší pouze má-li závažné onemocnění srdce, cév, plic, ledvin, cukrovku a další.

Cena očkování pro samoplátce: 600,-Kč vč. aplikace.

Očkování proti klíšťové encefalitidě, nově je plně hrazeno lidem 50+!


Dle dat SZÚ je v současné době Česko zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii. Nejpostiženější skupinou byli lidé ve věku 60-64 let, incidence tohoto onemocnění podle SZÚ v roce 2020 ale stoupala například i u dětí, včetně těch předškolního věku. Nejhorší situace byla v Jihočeském a Plzeňském kraji a v Kraji Vysočina. V ČR je proti klíšťové encefalitidě očkováno pouze kolem 30 procent obyvatel.
Očkování je jedinou spolehlivou zbraní proti klíšťové encefalitidě. Ochrana se vytvoří až u 99 % naočkovaných. Očkování není povinné, ale je doporučované. 
S očkováním proti klíšťové encefalitidě se doporučuje začít v zimních měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní. Základní očkování se skládá ze tří dávek podaných ve standardním anebo zrychleném schématu. Standardně následuje druhá dávka vakcíny po 1-3 měsících od podání dávky první, třetí pak s odstupem 5-12 měsíců po dávce druhé.
Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění. Na rozdíl od lymeské boreliózy, kterou také přenášejí klíšťata, encefalitidu nelze vyléčit. Napadá mozek a mozkové blány. Projevovat se může lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje atd. Nemoc může také zanechat trvalé následky - ochrnutí, poruchy soustředění, snížení kognitivní výkonnosti a v krajním případě smrt. Proto je očkování proti této vážné nemoci velmi žádoucí.
Cena očkování pro mladší 50 let: 1000,-Kč vč. aplikace, každá pojišťovna přispívá poté na základě Vaší žádosti individuální výši příspěvků na základě předložení účtu za tuto vakcínu.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat! 


Zdroj: https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/nastava-cas-na-ockovani-proti-klistove-encefalitide